Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
w Skarżysku-Kamiennej

Aktualności

Informacja

W związku z przystąpieniem Gminy Skarżysko – Kamienna do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarżysku -Kamiennej uprzejmie informuje, że w okresie od dnia 15.11.2023 do dnia 15.12.2023 rozpocznie przyjmowanie wymaganych dokumentów rekrutacyjnych tj:

  1. karta zgłoszeń do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego -edycja 2024 stanowiącą załącznik nr 7 do Programu;
  2.  kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności.  

Na realizację Programu Gmina Skarżysko -Kamienna pozyskała środki finansowe z Funduszu Solidarnościowego  na łączną kwotę 2.384 046,00 zł.

W ramach przyznanych środków finansowych MOPS planuje objąć wsparciem do 67 osób z niepełnosprawnością; w tym co najmniej 6 dzieci do ukończenia 16 r.ż z orzeczeniem o niepełnosprawności, 10 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności o stopniu znacznym sprzężonym, 43 osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, 3 osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności umiarkowanej sprzężonej oraz 5 osób z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.  

Karty Zgłoszeń do Programu wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności można składać w formie papierowej w siedzibie MOPS ul. Sikorskiego  19 pokój nr 10 i pokój nr 4 lub pocztą tradycyjną.

W pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski złożone w wyznaczonym terminie. Informuje się, że kolejność złożenia wniosków nie decyduje o zakwalifikowaniu do uczestnictwa w Programie.

Złożenie karty zgłoszenia do Programu wraz z wymaganymi dokumentami nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem Kandydata do Programu.

PLIKI DO POBRANIA

Informacja

PROGRAM FUNDUSZE EUROPEJSKIE NA POMOC ŻYWNOŚCIOWĄ 2021–2027

Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 to program współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oferujący pomoc żywnościową w formie paczek lub posiłków dla osób najbardziej potrzebujących, a także możliwość udziału w tzw. działaniach towarzyszących.

W ramach Programu będą realizowane następujące operacje:

• Zakup żywności dostarczanej do magazynów organizacji partnerskich w celu dystrybucji wśród osób najbardziej potrzebujących,
• Wsparcie organizacji partnerskich w realizacji dystrybucji żywności, w tym w obszarze transportu, magazynowania i administracji,
• Realizacji działań towarzyszących dla odbiorców pomocy żywnościowej, mających na celu ich włączenie społeczne,
• Wsparcie organizacji partnerskich w pozyskiwaniu dodatkowej żywności pochodzącej z darowizn celem jej przekazania do odbiorców Programu.

Pomocą żywnościową w Programie mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 poz. 901 i 1693) i których dochód nie przekracza 235% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1 823,60 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 410,00 PLN dla osoby w rodzinie.

Pomoc żywnościowa będzie udzielana odbiorcom końcowym w planowanym okresie od grudnia 2023 r. do października 2024 r.

Informacja

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej informuje, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 realizowanego ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Tutejszy Ośrodek złożył wniosek celem uzyskania dofinansowania na realizację zadań ww. Programu.

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Adresatami Programu są:

  1. dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności- konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
  • a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  • b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  • c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Informacje dotyczące składania wniosków przez osoby zainteresowane udziałem w Programie będą podane w późniejszym terminie.

Informacje dotyczące świadczenia wspierającego oraz nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego

Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1429) rozpoczyna zmianę od 1 stycznia 2024 r. obecnego systemu świadczeń dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Wprowadza ona nowe świadczenie – świadczenie wspierające kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością w wieku od ukończenia 18 r. życia, przedstawia zmiany w zasadach ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oraz zakłada wygaszenie specjalnego zasiłku opiekuńczego.

 

Informacja dotycząca odwołania stanu zagrożenia epidemicznego oraz ważności orzeczeń o niepełnosprawności/orzeczeń o stopniu niepełnosprawności

Informujemy, iż z dniem 1 lipca 2023 r. odwołuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2

Źródło: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230001118/O/D20231118.pdf

W związku z ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, w której uchylono dotychczas obowiązujący przepis prawa odnoszący się do przedłużeń ważności orzeczeń o niepełnosprawność/orzeczeń o stopniu niepełnosprawności w czasie trwania stanu zagrożenia epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, zmianie ulegają terminy ważności tychże orzeczeń.

Nowe przepisy określają, że orzeczenie o niepełnosprawności/orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, którego okres ważności upłynąłby:

  • do 31 grudnia 2020 r. – zachowują ważność do 31 grudnia 2023 r.,
  • w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. – zachowują ważność do 31 marca 2024 r.,
  • w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 5 sierpnia 2023 r. – zachowują ważność
    do 30 września 2024 r.

 

Wszystkie orzeczenia będą jednak ważne nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności/orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Źródło: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230000852/O/D20230852.pdf