Centrum Usług Społecznych
w Skarżysku-Kamiennej

Aktualności

Uzupełniający nabór do udziału w Programie „Opieka wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego”- edycja 2026 w formie pobytu dziennego

Zgodnie z § 3 ust. 9 Regulaminu rekrutacji i oceny zgłoszeń do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2026, Centrum Usług Społecznych w Skarżysku-Kamiennej ogłasza uzupełniający nabór do udziału w Programie „ Opieka wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego”- edycja 2026 w formie pobytu dziennego.

Informuje się, że Centrum Usług Społecznych w Skarżysku-Kamiennej dysponuje 4 miejscami na usługę opieki wytchnieniowej:

2 miejsca dla opiekuna osoby dorosłej z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności albo orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art.62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

2 miejsca dla rodzica/opiekuna dziecka z niepełnosprawnością od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia.

CUS w Skarżysku-Kamiennej uprzejmie informuje, że dodatkowy nabór odbędzie się w okresie od dnia 18.06.2026 r. do dnia 25.06.2026 r.

Kandydaci zobowiązani są do przedłożenia w wyznaczonym terminie w siedzibie Centrum następujących dokumentów:

  1. kartę zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2026, stanowiącą Załącznik nr 7 do Programu;
  2. oświadczenie rodzica/opiekuna osoby z niepełnoprawnością o indywidualnej sytuacji i korzystaniu ze wsparcia, stanowiące załącznik nr 1 do Regulaminu;
  3. kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności (Realizator wymaga przedłożenia do wglądu oryginału dokumentu);
  4. klauzulę informacyjną (RODO).

Zgłoszenia do Programu będą przyjmowane w siedzibie Centrum Usług Społecznych w Skarżysku-Kamiennej, ul. Sikorskiego 19, 26-110 Skarżysko-Kamienna, w pokoju nr 06; parter w godzinach pracy Centrum.

Złożenie karty zgłoszenia do Programu wraz z wymaganymi dokumentami nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem Kandydata do Programu.

Plakat: Centrum Usług Społecznych w Skarżysku-Kamiennej ogłasza uzupełniający nabór do Programu Opieka wytchnieniowa na rok 2026 w terminie od 18.06.2026 do 25.06.2025

Załączniki:

Piknik Wielopokoleniowy ,,Nowa Energia Osiedla Skałka”

📣 14 czerwca 2026 r. na osiedlu Skałka odbył się Piknik Wielopokoleniowy „Nowa Energia Osiedla Skałka”. Wydarzenie mogło zostać zrealizowane dzięki wsparciu Miasta w ramach programu Inicjatyw Lokalnych. W przygotowaniu i napisaniu wniosku pomocą służył Organizator Społeczności Lokalnej.
Festyn cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców i zgromadził przedstawicieli różnych pokoleń. Dzięki realizacji inicjatywy możliwe było wynajęcie dmuchańców dla dzieci oraz zapewnienie atrakcji prowadzonych przez animatorów, co sprawiło najmłodszym uczestnikom wiele radości.
Nad całością wydarzenia swoją opiekę sprawowała Rada Osiedla Skałka, która czuwała również nad funkcjonowaniem stoisk gastronomicznych i sprawnym przebiegiem pikniku.
Podczas pikniku Rada Osiedla pomagała również mieszkańcom w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim, inicjatywy ,która ma powstać na terenie osiedla Skałka.
🤝Cieszymy się z naszej owocnej współpracy oraz z nowych pomysłów i zaangażowania Rady Osiedla. Wierzymy, że wspólne działania będą nadal integrować mieszkańców i przyczyniać się do rozwoju lokalnej społeczności.
Uczestnicy Pikniku Wielopokoleniowego ,,Nowa Energia Osiedla Skałka"
Uczestnicy Pikniku Wielopokoleniowego ,,Nowa Energia Osiedla Skałka"
Uczestnicy Pikniku Wielopokoleniowego ,,Nowa Energia Osiedla Skałka"
Uczestnicy Pikniku Wielopokoleniowego ,,Nowa Energia Osiedla Skałka"
Uczestnicy Pikniku Wielopokoleniowego ,,Nowa Energia Osiedla Skałka"
Uczestnicy Pikniku Wielopokoleniowego ,,Nowa Energia Osiedla Skałka"
Uczestnicy Pikniku Wielopokoleniowego ,,Nowa Energia Osiedla Skałka"
Uczestnicy Pikniku Wielopokoleniowego ,,Nowa Energia Osiedla Skałka"
Uczestnicy Pikniku Wielopokoleniowego ,,Nowa Energia Osiedla Skałka"
Uczestnicy Pikniku Wielopokoleniowego ,,Nowa Energia Osiedla Skałka"
Uczestnicy Pikniku Wielopokoleniowego ,,Nowa Energia Osiedla Skałka"
Uczestnicy Pikniku Wielopokoleniowego ,,Nowa Energia Osiedla Skałka"
Poczęstunek na Pikniku Wielopokoleniowym,,Nowa Energia Osiedla Skałka"
Poczęstunek na Pikniku Wielopokoleniowym,,Nowa Energia Osiedla Skałka"

Warsztaty graffiti zorganizowane przez firmę Cemenergy Sp. z o.o.

🎨 Wczoraj odbyły się wyjątkowe warsztaty graffiti zorganizowane przez firmę Cemenergy Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Mościckiego 41–43, zajmującą się produkcją paliw alternatywnych z odpadów przemysłowych i innych.
Zgodnie z pomysłem firmy, na ogrodzeniu zakładu powstaje efektowny mural, którego autorem jest artysta plastyk i twórca murali Igor endone kowalczyk. To właśnie on podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami warsztatów.
Podczas zajęć dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Skarżysku – Kamiennej oraz Szkoły Podstawowej nr 2 mogły spróbować swoich sił w sztuce graffiti, poznając podstawowe techniki i tajniki tworzenia wielkoformatowych malowideł. Była to doskonała okazja do rozwijania kreatywności oraz zdobywania nowych umiejętności pod okiem profesjonalisty.
W warsztatach uczestniczyli również Organizatorzy Społeczności Lokalnej, którzy z zainteresowaniem obserwowali pracę młodych uczestników i wspierali inicjatywę integrującą mieszkańców wokół wspólnego działania artystycznego.
To wydarzenie jest także przykładem tego, że Organizatorzy Społeczności Lokalnej współpracują nie tylko z instytucjami publicznymi, szkołami czy organizacjami społecznymi, ale również z prywatnymi firmami i zakładami pracy, wspólnie realizując działania służące rozwojowi lokalnej społeczności.
Prace nad muralem wciąż trwają, a jego ukończenie planowane jest jeszcze w czerwcu. Już wkrótce wszyscy mieszkańcy będą mogli podziwiać efekt końcowy tego wyjątkowego przedsięwzięcia, które połączyło sztukę, edukację i zaangażowanie lokalnej społeczności.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i wspólnie spędzony czas! 👏🎨
Zdjęcie osób, które wykonują graffiti na muralu
Zdjęcie osób, które wykonują graffiti na muralu
Zdjęcie osób, które wykonują graffiti na muralu
Zdjęcie osób, które wykonują graffiti na muralu
Zdjęcie osób, które wykonują graffiti na muralu
Zdjęcie graffiti na muralu
Zdjęcie osób, które wykonują graffiti na muralu
Plakat CUS Skarżysko-Kamienna
Zdjęcie osób, które wykonują graffiti na muralu
Zdjęcie osób, które wykonują graffiti na muralu
Zdjęcie osób, które wykonują graffiti na muralu
Zdjęcie osób, które wykonują graffiti na muralu
Zdjęcie osób, które wykonują graffiti na muralu
Zdjęcie osób, które wykonują graffiti na muralu
Zdjęcie osób, które wykonują graffiti na muralu

Mieliśmy zaszczyt gościć pochodzącego ze Skarżyska-Kamiennej Krzysztofa Górlickiego

W dniu dzisiejszym w naszym CUS mieliśmy zaszczyt gościć pochodzącego ze Skarżyska – Kamiennej Krzysztofa Górlickiego – dziennikarza, wykładowce akademickiego, a obecnie kierownika zespołu komunikacji Fundacja Fundusz Współpracy.

Wspólnie z Dyretorem CUS rozmawiali m.in na temat rozwój usług społecznych oraz sektora ekonomii społecznej w Skarżysku-Kamiennej. Centrum Usług Społecznych korzysta z mechanizmów finansowych, których operatorem jest Fundacja Fundusz Współpracy, m.in. programu Premia Społeczna. Obecnie pracujemy również nad pozyskaniem środków w ramach projektu „Innowacje w samorządzie”, realizowanego przez Fundację.

Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz rozmowy o możliwościach dalszej współpracy na rzecz rozwoju lokalnych usług społecznych i promocji podmiotów ekonomii społecznej. Szczególną uwagę poświęcono działaniom, które mogą wspierać mieszkańców oraz wzmacniać potencjał organizacji i przedsiębiorstw społecznych działających na terenie naszego miasta.

Spotkanie odbyło się w Klub Senior+ Skarżysko-Kamienna ul. Niepodległości 90A.

#CUS #SkarżyskoKamienna #EkonomiaSpołeczna #UsługiSpołeczne #PremiaSpołeczna #FunduszWspółpracy #InnowacjeWSamorządzie #StacjaSkarżysko

Na zdjęciu Dyrektor CUS wraz z Panem Krzysztofem Górlickim w Klubie Senior Stacja Skarżysko

Rozpoczęcie rządowego programu ,,Opieka 75+” na rok 2026

Centrum Usług Społecznych w Skarżysku-Kamiennej rozpoczyna realizację rządowego programu „Opieka 75+” na rok 2026.

Program „Opieka 75+” jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie: zapewnienia osobom w wielu 75 lat i więcej wsparcia i pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, w ramach usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych; poprawy jakości życia osób w wieku 75 lat i więcej w ich miejscu zamieszkania; umożliwienia gminom rozszerzenia oferty usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej; wsparcia finansowego gmin w wypełnianiu zadań własnych o charakterze obowiązkowym.

Program „Opieka 75+” jest odpowiedzią na obserwowany wzrost zapotrzebowania na usługi opiekuńcze. Celem programu jest wsparcie finansowe samorządów gminnych w realizacji usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, w gminach do 60 tys. mieszkańców, które realizują usługi opiekuńcze samodzielnie lub poprzez zlecanie realizacji zadania organizacjom pozarządowym lub poprzez zakup przedmiotowych usług od podmiotów sektora prywatnego.

Gmina Skarżysko-Kamienna pozyskała dofinansowanie na realizację usług opiekuńczych w ramach programu „ Opieka 75+” na rok 2026  w wysokości 195 544,00 zł.

Tekst do odczytania dla osób niedowidzących/niewidomych Na samej górze po lewej stronie umieszczona jest flaga Polski, natomiast po prawej stronie herb Polski. Poniżej znajduje się następująca treść: Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa. Program ,,Opieka 75+” na rok 2026. Dofinansowanie 195 544,00 zł, całkowita wartość 325 906,67 zł. Data podpisania umowy czerwiec 2026.

Rok zmian, które mają znaczenie

Rok zmian, które mają znaczenie 💙
W lipcu ubiegłego roku MOPS formalnie został przekształcony w CUS. To był ważny krok w kierunku nowoczesnej i bardziej odpowiadającej na realne potrzeby mieszkańców polityki społecznej.
Ewolucyjnie, krok po kroku, zmieniamy podejście do wsparcia społecznego — dostosowując je do dzisiejszych wyzwań i potrzeb naszej społeczności. To proces, który wymaga czasu, zaangażowania i współpracy, ale wierzymy, że zmierzamy we właściwym kierunku.
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego z tej okazji !